10 Kasım 2009 Salı

HOLİGANİZM NEDİR?


Kökeni sanayi devriminin çamuruyla kirlenmiş, sanayi toplumunun pisliğini, kirli kanını akıtma isteğine dayanır. Günde en az ondört saat olmak üzere çalışan, en alt kesimdeki işçi sınıfı hayatlarını kaybetmiştir. Sadece alkol alma, çok sağlıksız ortamda uyumaya imkanları, zamanları vardır. Bunun dışında hiçbir sosyal hayatları olmadığı gibi işlerinde de bir sıradanlık, monotonluk vardır. Kendi boğazlarını besleyememektedir işçiler. Bunu takiben yönetimde söz sahibi bir iki cin futbolu bu büyük sorun için kullanmayı akıl eder... Futbol stadları büyütülür. Futbol maçları izlenmeye teşvik edilir. Sonra başka takımlar kurulur. Öfkelerini dışa vuramayan, patlamaya hazır durumdaki halk artık kendilerine bir patlama yolu bulmuşlardır. Taraftarlık, holiganlık... Hayata edemedikleri küfürleri karşı takım taraftarlarına, oyuncularına eder, feleğe atamadıkları tokatları karşı takımı destekleyenlere atarlar. Küfreder, savaşır, yorulur, tatmin olurlar ve sonuçta rahatlarlar.
Yoksa herkes bilir, kişinin sahibi, hissesi olmadığı takımı desteklemesinin, uğrunda gırtlağını patlatmanın bir mantığı olmadığını ama nafile. Holiganizm hayat felsefesi olmuştur bir kere, holiganizm hayata tepkidir.

Futbol, ingilizler tarafından icat edildiğinden beri çoğu insanın sevdiği bir spor haline geldi. geçmiş yıllarda bu sporu hemen herkes severdi. Hafta sonlarında yapılan hobiler arasında futbol maçları izlemek uzun bir süre boyunca yerini korudu. Ancak son zamanlardaki olaylar, küfürler ve de maçlarda tribünlerde yaşanan tatsızlıklar maçlara gitmeyi neredeyse bir işkence haline dönüştürdü. Bu tip karmaşa ve olayların tek bir nedeni var: Holiganizm. Holiganizmin ne olduğunu, sebeplerini, sonuçlarını, getirdiklerini ve götürdüklerini enine boyuna açalım.Holigan sözcüğü eski İngiliz şarkılarından gelir: düğünlerde çok gürültü ve olay çıkaran bir aile “hooligan” adıyla anılırmış.

Holigan sözcüğünün anlamı: “Gittiği ortamı dağıtan, içkici, şamatacı, haşarı bir karakter”dir. maalesef aynı bu sözcük tanımına uyan binlerce insanı, taraftarı dünyanın dört bir köşesinde görmek mümkün.
İnsanı en çok üzen şeylerden birisi de bunların en çok İngiltere’de yani futbolun beşiğinde, ana ülkesinde görülmesi. Bazı kaynaklar ise Holiganizmin İngiltere’den evvel İskoçya’da başladığını, buradaki CelticsRangers derbi maçlarından önce ve sonra taraftarlar arasında kavgaları holiganizmin ilk örnekleri olarak gösteriyor.

Bu sadece İngiltere’de değil, bütün dünyada futbolu içine çeken bir sorun ve futbolun bu problemden kurtulması şu sıralar imkansız gibi görünüyor. Tabii ki bu gösterilen ve harcanan çabanın ilerki yıllarda bize seyir zevki veren tribünlere dönüşmeyeceği anlamına gelmiyor. Holiganların maçlara gelirken tek bir amaçları vardır: kavga, olay çıkarmak. Holiganizm karşılıklı önyargı ve düşmanlıklardan beslenen sosyo-kültürel bir süreç olarak kabul ediliyor.

Bu düşmanlıklar sporda iki rakip takımın taraftarları arasında baş gösteriyor. Genellikle de ufak bir kıvılcım olayların çıkması için yeterli oluyor.
Hatta holiganlar genellikle kıvılcıma bile ihtiyaç duymuyor, gece barlarda içip ortalığı
dağıtarak gittikleri yöredeki insanları rahatsız ediyorlar.
Buna son yıllardaki en güzel, çarpıcı ve de maalesef moral bozucu örnek Galatasaray ve
Leeds united taraftarları arasında çıkan kavga. Bilindiği gibi maçtan bir gece evvel bazı

İngiliz taraftarlar (holiganlar) Taksim’de içkinin de verdiği tesirle etraftakileri
ayaklandırmışlardı, bununla da kalmayıp popolorunu açtılar ve bununla da kalmayıp Türk bayrağına karşı olmayacak saygısızlık ettiler.

Etraftaki Türkler’in sabırlarını zorladılar ve birden olay koptu. Bir grup Türk de kendilerini
daha fazla tutamayarak zil zurna sarhoş olan İngilizlerle kavga etmeye başladı. Yumruklar,
sopalar derken ortaya bıçaklar çıktı ve ne yazık ki o gece iki İngiliz vatandaşı hayatlarını
kaybettiler.

Leeds United Klubü, kendilerinin bu taraftarlar ile bir ilişkisi olmadığını duyurdu. Onların
maç için biletleri bile olmayan holiganlar oldukları ve de tek amaçlarının içki içip ardından
olay çıkarmak olduğu bütün dünya tarafından bilinse de, bu olay dünya basınında geniş yankı
uyandırdı. Daha çok İngiliz holiganlarının suçu olan bir olayda, Türkler terörist ve holigan
olarak görülmeye başlandı.

Daha sonra yargılama sırasında Türk bayrağını edep yerlerine sürdükleri için olayı gerçekleştirdikleri söyleyenler pişman olduklarını uzun hapis yılları alan kesinleşmiş yargı cezalarını aldıktan sonra söylemişlerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder